Bábolna Tetra Kft.

A tyúk volt előbb vagy a tojás?

A vidéki Magyarország egyik meghatározó ágazata továbbra is a mezőgazdaság. Ezen belül kulcs fontosságú feladat az élelmezéssel összefüggő gazdálkodás fenntartása, melyben meghatározó szerep jut az állattenyésztésnek. Az egész emberiség számára kihívást jelent az élelmiszer előállítása, hiszen az emberi szervezet működésének feltétele a folyamatos táplálkozás, mely az alap szükségletek részét képezi. Amikor az élelmiszereket árusító üzletek pultjai előtt elsétálunk, nem is gondolunk arra, hogy a megjelenő áruválaszték mögött milyen hatékony és folyamatosan fejlődő iparági teljesítmény áll. Magyarország ennek az iparágnak jelentős képviselője, ahol a minőség és a rendkívül szigorú egészségügyi normák betartása terén élen járnak a vállalkozások, és ahol a folyamatos fejlesztésekkel felelnek meg a piaci és vevői elvárásoknak.

Közel kettő milliárd forintos beruházás keretében épült fel a Vas megyei Uraiújfaluban a Bábolna Tetra Kft. Európa legkorszerűbb tojóhibrid-keltetési technológiáját alkalmazó üzeme. A beruházást a Darányi Ignác terv 769 millió forintos támogatással segítette. Az üzem a próba időszakot követően a teljes kapacitását kihasználva 32 millió tojás keltetésére válik alkalmassá. A kivitelezés rövid idő alatt mindössze 10 hónap alatt valósult meg. Az új összesen 3800 négyzetméter alapterületű 20 ezer légköbméteres keltető üzembe a világ vezető technológiáját a holland Pas Reform keltetési rendszert építették be.

 

Ennek a technológiának a rendkívül összetett gépészeti-vezérlési rendszerében a csővezetéki hálózatokban 1201 darab !!! MOFÉM AHA típusú gömbcsap került beépítésre 1/2”-tól 2”-os mérettartományban. Esetünkben tehát elmondhatjuk, hogy nem a tyúk volt előbb és nem is a tojás, hanem az AHA gömbcsap. Az AHA modell választása mellett szóló legfontosabb érvek a gyakorlatban a kivitelező által már tapasztalt megbízhatóság és a javíthatóság voltak. A későbbiekben egy esetleges meghibásodás javítása az üzem jellege miatt elég körülményes lehet, hiszen a keltető kamrák tetőterében kell a feladatokat elvégezni betartva az üzem területére vonatkozó igen szigorú higéniai előírásokat.Az üzem területén dolgozók részére kialakított szociális helységekben pedig a jól bevált MOFÉM Junior egykaros csaptelep család típusai kerültek beépítésre. A szakszerű gépészeti kivitelezést, melynek értéke mintegy 381 millió forintot tett ki a Szollár és Janzsó Kft. valósította meg Vókó Gábor gépész építésvezető irányításával. Ezúton is köszönjük, hogy a MOFÉM termékeit választották!

Az újonnan megvalósuló beruházás 22 embernek biztosít folyamatos munkát és megélhetést és így évente 12-13 millió naposjérce kerülhet majd értékesítésre.